On väga palju põhjuseid, miks meie kaalulangetus järjekordselt ebaõnnestub. Ajanappus, stress, elukorralduse muutus ja tuhat muud pisiasja. Selgub aga, et on 5 kõikidele inimestele omast põhjust, mis meie kaalulangetuse katseid järjekindlalt kraavi ajavad. Vaatame neid põhjuseid ükshaaval ning õpime nendega toime tulema.
Ülepaisutatud ootused
Kas pead olema 100% kavas esimesest päevast? Vastasel juhul tunned ennast läbikukkununa? Kas sead endale ranged reeglid ja ei lase ennast sellel teel lõdvaks lasta? Sellisel juhul võib sinu ebaõnnestumiste põhjuseks olla liiga kõrged ootused. Sa sead endale ootuseid, mida on väga raske täita. Olgu sellisteks ootusteks siis ootus püsida teel kordagi eksimata, kaaluda iga päev vähemalt natuke vähem kui eile. Kaotada iga nädal vähemalt sama palju kaalu kui eelmisel nädalal ja kindlasti ei tohi selle kõige juures jääda alla sõbrannade tulemustele.
Sellised paisutatud ootused on kiirtee ebaõnnestumiseni. Niipea, kui sa ei suuda iga päev 100% kavas püsida või kui sa ei suuda iga nädal sama palju kaalu langetada, tunned sa ennast läbikukkununa ja sul tekib soov kõigele hoopis käega lüüa.
Karm enesekriitika
Nonii, nüüd keerasid kõik nässu. Sellest jamast sa enam ei toibu. Siit algab su allakäik. Kas pead endaga sarnast sisekõnet? Siis tea, et see on samuti üks viiest peamisest ebaõnnestumise põhjusest. Kas sa kujutaks ette sportlast, kellele treener päevast päeva räägib, et pole mõtet pingutada, sa nagunii ebaõnnestud. Kes iga soorituse peale ütleb, et noh, oleks paremini saanud, aga mis sinust ikka oodata. Mitte ükski sportlane ei suudaks sellise negatiivse tagasiside käes oma täit potentsiaali saavutada ning täpselt samuti ei suuda ka sina. Seega õnnestumiseks on vajalik, et sa lõpetaksid selle pideva enda kritiseerimise.
Ette hirmu tundmine
“Pole mõtet proovida, nagunii ei tule midagi välja”. “Ma olen kuulnud, et see on päris raske ja keeruline”. “Kindlasti jään ma sellega hätta ja siis on asi veel hullem. Ma parem üldse ei proovigi”. Kas tuleb tuttav ette? Kui jah, siis tõenäoliselt on siin üks põhjus, mis ka sind edu saavutamast takistab. Ette hirmu tundmine hoiab meid tagasi, takistab proovimast ja pingutamast. See hoiab meid pidevalt samas kohas isegi siis, kui me tegelikult suudaksime ennast muuta või olukorda parandada.
Kogemuste nappus
Kogemusteks nimetame me tehtud vigade summat. Mida rohkem kogemusi, seda rohkem vigasid. Kui me millegagi alustame, siis puuduvad meil sellega tegelemiseks kogemused ja me kipume tegema palju vigasid. See on normaalne. Vigade tegemist ei tohiks karta. Mida rohkem me eksime ja mida rohkem vigasid me teeme, seda rohkem kogemusi koguneb. Seega parim viis õnnestumiseks on mitte karta eksida. Eksimine on loomulik ja ainult rumalad inimesed hoiduvad proovimast, kartes teha vigasid.
Oskuste nappus
Mitte keegi ei sünni oskusega kirjutada või jalgrattaga sõita. Ükskõik kui väike või suur on oskus, mida me tahame omandada, peame me alustama harjutamisest. Me peame proovima ja proovima, kuni me muutume selles järjest paremaks ja paremaks. Me vajame turvalist ja toetavat keskkonda, mis võimaldaks kukkuda ja püsti tõusta.
Kaalulangetusega õnnestumise jaoks:
- Ära tekita ülepaisutatud ootuseid – sa ei pea tegema kõike perfektselt, eeskujulikult või kõige paremini. Kaalulangetus ei ole sprint, vaid maraton. Sinu eesmärk ei ole stardis kõige kiirem olla. Sinu eesmärk on jõuda finišisse, ükskõik mis tempos.
- Lõpeta enda kritiseerimine – märka seda, mis on hästi. Leia iga tagasilöögi juures midagi, mille eest ennast kiita. Juhtus, et sõid õhtul hilja magusat. Pole midagi, kiida ennast selle eest, et võtsid ainult ühe ampsu ning ei söönud tervet kringlit korraga.
- Ette hirmu tundmine – praktika näitab, et 90% nendest asjadest, mida me kardame, ei realiseeru mitte kunagi. Seega 90% kordadest me kardame täiesti asjatult. Ja 10% kordadest, kui tõepoolest midagi realiseerub, siis on see kolm korda vähem hirmus, kui me kartsime. Seega lõpeta ette hirmu tundmine. Elu ei ole üldse nii hirmus.
- Kogu kogemusi – julge teha vigasid. Vead on need, millest moodustub kogemus. Kõik sinu eeskujud – kogu oma suure kogemuste pagasiga – on teinud sada korda rohkem vigasid kui sina, ja just selle tõttu on neil nii palju kogemusi.
- Harjuta oskuseid – keegi ei ole sündinud oskama. Kõik me peame harjutama. Harjutame ja ebaõnnestume, aga iga ebaõnnestumisega muutume järjest paremaks ja paremaks.