Jojo dieeditamise ootamatud plussid

Kes ei oleks kuulnud või lugenud kaalulangetaja suurimast vaenlasest, palju räägitud ja palavalt põlatud jojo dieedist? Algab see tavaliselt kiire kaalulangetusega, millele järgneb lühiajaline saavutatud kaalu hoidmine ning seejärel kas osaline või täielik langetatud kaalu tagasi tulemine.

Jojo dieeditamine on seega pidev kaalu üles-alla käimine, millega kaasneb mitmeid ebameeldivaid kõrvalmõjusid. Esiteks heidetakse sellisele pidevale dieeditamisele ette, et see lõhub ära meie ainevahetuse. Selle väite kohaselt jääb meie ainevahetus iga dieeditamisega järjest aeglasemaks ja aeglasemaks, ning lõpuks on vaja ennast lausa näljutada, et vältida kaalu tõusu. Uuringud on siiski näidanud, et see hirm ei pea paika. Igasugune kaloraaži vähendamine ja kehakaalu langus toob endaga kaasa ainevahetuse kohanemise. Väiksem ahi vajab vähem kütet. Aga täpselt sama efekt toimub vastupidises suunas, kui me hakkama kaalus juurde võtma. Suurem ahi vajab rohkem kütet ehk meie ainevahetus kohaneb ka teises suunas. Seega ei ole uuringud seni kinnitanud, et pidev kaalu kõikumine mingil viisil meie ainevahetust rikuks.

Küll on pideva kaalulanguse ja sellele järgneva kaalutõusu puhul oht mitmetele mentaalsetele tagasilöökidele. Esiteks loomulikult löök meie eneseusule ja enesehinnangule. Paljud inimesed tunnevad ennast paratamatult läbikukkununa ja see toob kaasa terve ahelreaktsioonide kaskaadi. Meeleolu on veelgi madalam kui varem, valmidus ennast käsile võtta on nullilähedane. Käega löömine ja lootusetus aitavad kaasa toiduga liialdamise suurenemisele ja seeläbi võib inimene tõepoolest peale ebaõnnestunud kaalulangetust võtta juurde isegi rohkem, kui tema esialgne kaal oli.

Kõik pole siiski kadunud

Nüüd aga positiivsetest tulemustest. Hoolimata sellest, et jojo dieeditajatest räägitakse pigem taunivalt, on lugu märksa keerulisem, ja inimesed, kes seni jojo dieeditajaid maha on teinud, võiksid järgnevat eriti tähelepanelikult lugeda.

Esiteks – kõik me oleme jojo dieeditajad.  Uuringud näitavad, et peaaegu kõik inimesed hakkavad peale soovitud kaalu saavutamist pisitasa jälle juurde võtma. Kes kiiremini, kes aeglasemalt, kuid kaal hakkab tõusma niipea, kui me dieedi lõpetame. Seega pole siin suurt põhjust näidata kellegi poole näpuga rohkem ega vähem.

Teine põhjus, miks oma suhtumist jojo dieeditamisesse muuta, on fakt, et need omavad seni arvatust oluliselt positiivsemat mõju meie tervisele. Kui siiani arvati, et kaalu pidev üles-alla käimine on tervisele halb ning pigem tuleks seda vältida, siis viimased uuringud näitavad, et kuigi püsiv kaalulangus on parim viis tervist parandada, siis jojo dieedid ei jää neist kaugele maha.

Nimelt on jojo dieedi ehk langeva, tõusva, langeva, tõusva kehakaalu puhul inimene tegelikult palju aega oluliselt tervislikumas kaalus kui siis, kui ta ei oleks kehakaalu üldse langetama asunud. Näiteks inimene, kes alustab iga aasta 1. jaanuaril 100 kilosena dieeti ja suudab suveks ennast 80 kilo peale saada, on pool aastat olulisel  tervislikumas kaalus kui siis, kui ta üldse ei oleks kaalu langetanud. Isegi kui ta järgneva poole aastaga enda kaalu tagasi 100 kilo peale laseb, on ta terve aasta olnud rohkem või vähem tervislikum kui inimene, kes ei proovinudki kaalu langetada.

Loomulikult on inimene, kes suutis püsivalt jääda 80 kilo peale, oluliselt paremas seisus, kuid isegi kui me võtame selle kaalu tagasi, siis keskeltläbi pool sellest vähenenud kehakaalu koormusest tulenevast kergendusest saab meie keha ikkagi kätte. Selle tõttu öeldakse, et jojo dieet annabki umbes 50% sellest tulemusest, mis edukas kaalulangetus ja see polegi nii paha.

Seega, ärge kartke proovida. Isegi kui teie kaalulangetuse katse ebaõnnestub, olete te ju mingi aja ikka tervislikumas kaalus. Teie liigesed saavad väiksema koormuse, samuti näiteks teie süda.  Ärge loobuge üritamast sellepärast, et te kardate oma ainevahetust kuidagi ära rikkuda või oma keha rasva talletama panna. Uuringud on näidanud, et nendel kartustel ei ole alust.

Kaalulangetusega õnnestumise jaoks:

 

    1. Ära karda proovida. Inimene, kes ei proovi, ei saa ka õnnestuda. Kõige kindlam viis ebaõnnestuda ongi loobuda proovimast.
    2. Ära karda, et kaal tagasi tuleb. Enamus inimesi peavad tagasi tuleva kaaluga maadlema. Parim viis sellest hoiduda, on teha korda probleemsed mõttemustrid oma peas. See on parim garantii püsivaks kaalulangetuseks.
    3. Isegi kui sa ebaõnnestud, on see sinu kehale parem, kui üldse mitte proovimine. Sinu keha on vähemalt mingi aja tervislikumas kaalus ja sina saad olulise kogemuse ja teadmised, kuidas järgmine kord paremini.
    4. Ära proovi 4 korda järjest sama programmi. Kui see esimesel kolmel korral ei töötanud, siis ilmselt ei tööta ka neljandal ja neljakümneneljandal.

        Tervislik toitumine VÕI salendav toitumine

        Tervislik toitumine VÕI salendav toitumine

        Vist ei möödu päevagi, kui me ei kuuleks kedagi soovitamas tervislikku toitumist kui vahendit ülekaalulisuse vastu. Ole teadlikum sellest, mida sa sööd. Veendu, et sa saaksid toiduga kõik vajalikud toitained. Söö mitmekülgselt, söö vaheldusrikkalt, joo palju vett....

        Kehamassiindeks – poolt ja vastu

        Kehamassiindeks – poolt ja vastu

        Kehamassiindeks (KMI) (inglise keeles BMI) Kehamassi hindamiseks kasutatakse laialdaselt kehamassiindeksit (KMI), mida arvutatakse jagades kehamass kilogrammides pikkuse ruuduga meetrites (KMI = kg/m²). Näiteks inimene, kes kaalub 67 kg ja on 1,70 meetrit pikk, saab...

        Lihased ei kaalu rohkem

        Lihased ei kaalu rohkem

        Aastaid on meid püütud veenda, et lihased kaaluvad oluliselt rohkem kui rasv ja selle tõttu on ka näiteks lihastes 95 kilone inimene oluliselt saledam kui 95 kilone rasvunud inimene. Kahjuks pole selline väide päris korrektne. Nimelt on lihased vaid imevähe rasvast...

        Sul ei ole “halvad” geenid

        Sul ei ole “halvad” geenid

        Geneetika mõjutab meie soodumust, aga ei tee meid paksuks. 100 aastat tagasi olid inimesed täpselt samasuguste geenidega, aga kordades saledamad kui tänapäeval. Tõesti, on olemas geenid, mille kandjad on statistiliselt suurema kehakaalu ja kehamassiindeksiga (KMI)....

        Tervislik toitumine ei ole kahjuks piisav

        Tervislik toitumine ei ole kahjuks piisav

        Vist ei möödu päevagi, kui me ei kuuleks kedagi soovitamas tervislikku toitumist kui vahendit ülekaalulisuse vastu.  Ole teadlikum sellest, mida sa sööd. Veendu, et sa saaksid toiduga kõik vajalikud toitained. Söö...

        Proovi 3 päeva TASUTA

        Anname sulle tervelt 3 päeva tasuta kasutusaega, et saaksid tutvuda Diet Skills'i võimalustega täiesti riskivabalt

        Address

        Laki 32, Tallinn

        E-post

        info@dietskills.com

        Jälgi meid sotsiaalmeedias