Ei ole midagi frustreerivamat, kui avastada, et järjekordne kleit on kitsaks jäänud või et järjekordsed teksad ei mahu hoolimata eeskujulikust kõhu sissetõmbamisest enam jalga. Selle teeb veel masendavamaks asjaolu, et enda arvates ei ole me justkui midagi valesti teinud. Me jälgime oma söömist, peame dieeti, ostame 20% hapukoore asemel 10%- list, joome karastusjookide asemel naturaalset mahla ja alustame iga hommikut näkileiva ja kalkunisingiga. Lisaks veel igaõhtune jalutuskäik. Miks siis ometi meie kehakaal seda kõike eirab?
Kõige olulisem on aru saada, et …
99,999% inimestest on liigse kehakaalu põhjuseks väljaspool toidukordasid toimuv täiendav söömine või toidukorra ajal liigne toidu kuhjamine. Teine või isegi kolmas taldrikutäis, lisaks veel magustoit ja suhkruga joogid.
Kui sa ei suuda piirduda 3-4 lihtsa toidukorraga päevas, vaid tunned vajadust näksida või oma toidukordasid suureks ja pikaks paisutada, siis siin on neli peamist põhjust, miks sa seda teed.
Põhjus number üks – negatiivsed emotsioonid
Kuigi on inimesi, kelle puhul see ei pruugi kehtida, on ülekaalukalt kõige suuremad liigse kehakaalu põhjused meie emotsioonid. Kurbus, nukrus, üksildus. Aga ka igavus, ootusärevus ja teised meid ebamugavalt tundma panevad emotsioonid. Mida tugevam on soovimatu tunne, seda suuremat tõmmet toidu suunas me tunneme. Nimelt on söömine kõige lihtsam ja universaalsem viis tundeid vaigistada. On peaaegu võimatu tunda kurbust või nukrust samal ajal kui lusikas jäätisekarbist järjekordset lusikatäit kraabib või kui me kuumast ahjust uut plaaditäit saiakesi välja võtame. Toit vaigistab tundeid ja see on sõna otseses mõttes emapiimaga meile selgeks saanud. Mida saab nuttev laps? Piima! Süüa. Ükskõik kas valutab kõht, pea või hambad, valukisa vaigistatakse piimaga. Ja see käitumine käib meiega kogu elu kaasas.
Põhjus number kaks – harjumused
Meil kõigil on sadu toidu ja söömisega seotud harjumusi. Mida rohkem neid on ja mida sagedamini me neid kasutame, seda tõenäolisem on, et meie liigne kehakaal tuleb just halbadest harjumustest. Nii näiteks on paljudel harjumus teleka ees süüa. Harjumus tööle saiakesi kaasa võtta. Harjumus külla minnes torti või kooki viia. Uuringud näitavad, et üle 40% tegevustest on meil harjumuspärased, ja kui need harjumuspärased tegevused mõjuvad halvasti meie kehakaalule, siis ongi tagajärjeks kaalutõus.
Põhjus number kolm – toitu täis keskkond
Kui paarsada aastat tagasi pidi inimene nägema kõvasti vaeva selleks, et toit kõhtu jõuaks, siis tänapäeval on kaloririkas kõhutäis kööki mineku või telefoni tõstmise kaugusel. Ükskõik, kas isu tabab meid südaöösel või keskpäeval, nälga jäämist ei pea keegi meist kartma. Tuhanded sinised ja rohelised kullerid muretsevad meie eest.
Teine keskkonnast tulenev probleem on pidev toidu reklaamimine. Ükskõik, kas telekas, ajalehes või lihtsalt tänaval – sajad sõnumid meelitavate toidupiltide ja mõnikord ka lõhnadega on lakkamatult meie ees. On väga raske hoiduda liigsest söömisest, kui keskkond imelisi maitseid meile pidevalt meelde tuletab.
Koosmõjus harjumuspärase ja märkamatu käitumise ning üldisest suurenenud stressitasemest ning sellest tuleneva sooviga süüa, oleme me sisuliselt oma keskkonna pantvangid.
Põhjus number neli – teadmised
Võiks arvata, et meie liigne kehakaal on justnimelt valede teadmiste põhjustatud, aga ei. Ülekaalulised inimesed on toitumise seisukohast oluliselt teadlikumad, kui normaalkaalulised inimesed, seega kui kehakaal sõltuks teadmistest, siis oleksid ülekaalulised inimesed hoopis kõige saledamad.
Aga miks me siis räägime teadmise probleemist? Asi on nimelt selles, et tohutu hulk ettevõtteid, koolitajaid, nõustajaid ja eksperte pommitavad meid iga päev tuhandete uute ja vanade „revolutsiooniliste“ lahendustega. Söö rohkem, söö vähem, väldi suhkrut, väldi rasva, joo vett, paastu. Neid üksteisele vastukäivaid sõnumeid on lihtsalt nii palju, et iga ülekaaluline inimene peab statistilise tõenäosuse järgi uskuma vähemalt paari sellist müüti, mida talle on räägitud, kuid mis tegelikkuses tema kaalulangetusele hoopis vastu töötavad. Seega, valed teadmised võivad tõepoolest põhjustada liigse kehakaalu kujunemist.
Kokkuvõte
Liigne kehakaal tuleb enamasti toidukordade vahelisest söömisest ja näksimisest. Kehakaalule ei ole väga suurt vahet, kas sa sööd kõhu täis 10% või 20% hapukoorega valmistatud toidust niikaua, kui sa sööd ainult nii palju, kui nälja peletamiseks vaja ja ei tõsta endale teist või kolmandat taldrikutäit.
Neli peamist põhjust, miks me sööme rohkem või sagedamini, kui me peaks, on:
- Emotsioonide leevendamine toiduga
- Harjumus näksida või süüa
- Keskkond, mis on toitu ja toidu reklaami täis
- Teadmised, mis ei pea paika