Igaüks, kes meist alustab kaalu langetamisega, seisab silmitsi küsimusega – mis siis nüüd edasi? Mida süüa, kuidas süüa? Ilmselt peaks valima mingi toitumiskava või dieedi, aga millise. Inimesele, kes ei ole eelnevalt kaalulangetusega kokku puutunud või ka inimesele, kes soovib senist dieeti muuta või vahetada, võib erinevate võimaluste vahel valimine silmade eest kirjuks võtta.
Maailmas on loodud tuhandeid erinevaid dieete või programme, aga kahjuks mitte kõik neist ei aita kaalu langetada. Mis veel olulisem, mitte kõik neist ei ole tervisele ohutud. On suur osa dieete – isegi populaarseid dieete -, mis kontrollimisel ei anna mingit kaalu langetavat tulemust või mis veel hullem, mis võivad küll kaalu langetada, kuid mis on inimese organismile ohtlikud, kuna eeldavad kontrollimata või mürgiste ainete tarbimist või tekitavad hädavajalike toitainete, vitamiinide või mineraalide puudujääke. Laias laastus võib kaalulangetuseks kasutatavaid dieete hinnata kolme parameetri alusel.
Langetab kaalu
Kas valitud dieediga on üldse võimalik kaalu langetada? Efektiivsed dieedid on need, mis aitavad meie organismil saavutada energiatasakaalu või mõõduka energiadefitsiidi (keha saab söögiga vähem energiat kui ta ära kulutab ja peab selle tõttu hakkama põletama oma rasvavarusid). Energiadefitsiit on ka kõige peamine eeldus kaalu langetamiseks. Seega iga dieet, mis lubab kaalulangust, peab võimaldama mõõdukat energiadefitsiiti.
Suudame järgida
Efektiivne on ainult see dieet, mida me suudame järgida. Me võime valida ükskõik kui hea dieedi, aga sellest pole midagi kasu, kui me sellest päeva, nädala või kuu pärast loobume. Sellepärast on jätkusuutlikkus üks peamistest dieedi „headuse“ ehk ka sobivuse mõõdikutest. Hea dieet on selline, mida sa suudad loodetavasti elu lõpuni raskusteta järgida. Mis ei nõua sinult pidevat pingutust ja mille järgimine ei tekita stressi ega sunni elama pideva näljatundega.
On ohutu
Kolmas, kuid esimesest kahest mitte vähem oluline punkt, on valitud dieedi ohutus sinu organismile. Mitte kõik dieedid ei ole meile ohutud ja seetõttu tuleks järgida kolme faktorit:
- Sinu keha saab dieeti järgides piisava koguse energiat – paljud dieedid on oma soovitustes päevase energiakoguse ohtlikult madalaks viinud (eriti VLCD dieedid) ja see võib pikaajalisel järgimisel tekitada probleeme.
- Sinu keha saab dieeti järgides piisavas koguses toitaineid – paljud dieedid välistavad teatud toitainegruppe ja sellega seoses tekitavad olukorra, kus meie organism jääb osaliselt ilma igapäevaselt vajalikest toitainetest. Eriti ohtlik on olukord, kus dieedist jäetakse välja ained, mida keha ei suuda ise sünteesida või asendada.
- Sinu dieet ei sisalda või dieedi tulemusena ei moodustu sinu kehas tervisele ohtlikke aineid – dieedid, mis keskenduvad kitsale lubatud toitude valikule (muna, liha, banaan, greip vms), võivad kergesti põhjustada teatud keemiliste ühendite kontsentratsiooni kasvu sinu organismis. Esmalt – teatud ainete pideva manustamisega või teisalt – teatud mürgiste ainete lõhustamiseks vajalike ainete puuduse läbi.
Jalajälg (soovituslik)
Kuigi see ei mõjuta otseselt meie organismi, on järjest rohkem hakatud rääkima ka dieedi jalajäljest. Dieedi jalajälg viitab keskkonnamõjule, mis on seotud dieeditoitude tootmise, transpordi, töötlemise ja tarbimisega. See kontseptsioon hõlmab mitmeid jätkusuutlikkuse aspekte, sealhulgas:
Süsiniku tootmine, veekasutus, maakasutus, energia, bioloogilise mitmekesisuse säilitamine.
Üks parim näide jalajälje vähendamisele suunatud dieedist on veganlus, kus loomade heaolule keskendumine ja ekspluateerimise vältimine toob ühtlasi kaasa ka väiksema jalajälje meie planeedile.
Kaalulangetusega õnnestumise jaoks:
Vali toitumiskava, mida on sinul lihtne järgida.
Veendu, et toitumiskava päevane kaloraaž võimaldab sul saavutada kaloridefitsiidi.
Veendu, et toitumiskava võimaldaks mitmekesist ja tasakaalustatud menüüd.