Kujuta ette, et sulle pakutakse osalust tõsielusaates, kus sul on võimalik teenida iga läbi kõnnitud kilomeetri eest raha. Esimese kilomeetri lõpus ootab sind 10 000 eurot. Kas oled nõus pingutama ja selle kilomeetri läbima? Kindlasti. Teise kilomeetri lõpus ootab sind 5000 eurot. Kas oled nõus minema? Loomulikult. Järgmise kilomeetri eest pakutakse 1000 eurot. Kuidas tundub? Võrreldes 10 000 euroga on seda vähe, aga kilomeetri läbimise eest pole halb teenistus. Sul on selleks hetkeks teenitud juba 16 000 eurot, kui järgmise kilomeetri eest pakutakse 100 eurot. Kas võtad vastu? Võibolla. Nüüd oled sa tunni ajaga kõndinud 4 kilomeetrit ja kogunud 16 100 eurot. Sul on võimalus jätkata või võtta see raha välja. Järgmise kilomeetri eest pakutakse sulle vaid 5 eurot. Mida sa teed? Kas sa leiad endas jõuda ja viitsimist 5 euro nimel edasi pingutada? Ilmselt mitte.
Täpselt sama juhtub meie tahtejõuga ka kaalu langetamisel. Kui me alustame, siis me näeme reeglina kiiret muutust oma kehakaalus. Esimesed kilod tulevad maha kiiresti ja ilma suurema pingutuseta. Me leiame mõnusa rutiini ning suur tulemus hoiab meid liikumises. Mõne nädala pärast hakkavad aga iganädalased tulemused vähenema ning tahaplaanile surutud isud ja tavapärased harjumused annavad endast juba päris tugevalt märku. Esimesed mõtted sõpradega koos patustamisest, korralikust sünnipäevalauast või siis vähemalt ühest magusast kringlist tiirlevad järjest sagedamini meie peas.
Veel paar nädalat edasi ja asi on halb. Meil on väga raske leida tahtejõudu enda piinamise jätkamiseks. Isud on kasvanud üle pea, kõht on pidevalt tühi, kaal ei kuku enam üldse nii kiiresti ning on väga raske aru saada, miks ma kõike seda teen.
See tunne on loomulik. Sinu tahtejõud sõltub tulemusest, mida sa saad. Kui tulemused on suured ja ahvatlevad, siis pole enda sundimine probleem. Isegi kui me oleme 4 kilomeetrit kõndinud ja ei viitsi enam meetritki liikuda, võime me vajadusel tegelikult panna veel 10 kilomeetrit jalgsi, kui keegi pakuks selle eest uue auto või lausa maja.
Tahtejõud ei saa tegelikult otsa
Sageli tahetakse tahtejõu vähenemist selgitada meile kütusepaagi tühjenemise näitel. Me justkui alustaks iga päeva täis paagiga ja päeva lõpuks on meie paak lihtsalt tühi ning me ei suuda ennast sundida teatud asju tegema. Kuigi selline võrdlus on lihtsalt mõistetav, ei pea see siiski paika. Kui te õhtul ei suuda enam meetritki käia ning siis pakub keegi teile 16 000 eurot kilomeetri maha kõndimise eest, läheb see teil nagu linnutiivul. Kust see tahtejõud nüüd siis tuli? Kui meie tahtejõud tõepoolest oleks justkui tühi paak, siis ei saaks sealt mingi raha eest midagi välja pigistada.
Seega küsimus ei ole selles, et meie tahtejõud oleks otsas, küsimus on selles, et meil on lihtsalt olulisemaid kohti, kuhu seda jagada või polegi lihtsalt hetkel ühtegi piisavalt olulist tegevust, mille nimel pingutada. Kui me tahame, et meil jätkuks tahtejõudu ka rasketel hetkedel, siis on meil nüüd olemas salajane valem selle tahtejõu suurendamiseks. Tuleb lihtsalt suurendada auhinda.
Selleks on kaks võimalust. Esiteks muuta soovitud tegevus ihaldusväärsemaks. Mõtle kõigele sellele, mis sinu jaoks eesmärkide poole liikumisega kaasneb. Järjest vähem stressi pigistavate riiete pärast, järjest rohkem energiat, järjest suurem valik riidepoodides, järjest rohkem tunnustavaid pilke ja toetussõnasid. Sa ei pea ootama eesmärgi saabumist, et kõike seda märgata ja nautida. Sa saad alustada kohe praegu. Märka, kui meeldiv on ka see väike kaalulangus ja kui palju positiivset see sinu ellu on toonud.
Teiseks võimaluseks on muuta teised tahtejõudu kurnavad tegevused vähem ihaldusväärseks. Näiteks et sa ei peaks tahtejõudu kulutama söökidest loobumisele ja pidevatele rasketele valikutele, siis tuleta endale meelde, kuhu need valikud sind viisid. Kuidas sa tundsid ennast kitsastes ja pigistavates riietes. Kui vähe oli sul energiat millegi tegemiseks ning kui raske oli leida poest sobivaid riideid.
Mida elavamalt sa liigse kehakaaluga kaasnenud ebamugavustunnet suudad meenutada, seda vähem pead kulutama tahtejõudu halbadest valikutest hoidumisele.
Ja ära unusta – toetav keskkond on kõige suurem teene, mida sa saad oma kaalulangetuse soodustamiseks teha. Mida toetavam on sinu keskkond ja sind ümbritsevad inimesed, seda vähem tahtejõudu sa õigete valikute tegemiseks vajad.
Kaalulangetusega õnnestumise jaoks:
- Suurenda auhinda, mis sind jätkamise korral ees ootab. Kui iga läbitud kilomeeter toob suurema ja suurema auhinna, siis jätkub motivatsiooni edasi liikuda palju kauemaks.
- Vähenda alternatiivsete tegevuste atraktiivsust. Mida vähem naudingut pakuvad kaalulangetust takistavad tegevused, seda lihtsam on sul neist hoiduda.
- Keskkond! Sinu kõige suurem trump on sinu kaalulangetust toetav keskkond. Planeeri varakult ette, kuidas sa saad parandada oma kodu- ja töökeskkonda nii, et need teeksid õigel viisil käitumise võimalikult lihtsaks.
- Ära unusta luua toetavaid suhteid. Lähedaste toetus on üks parimaid viise tahtejõudu saada.