Üks esimesi asju, millega kaalu langetada sooviv inimene kokku puutub, on soovituste, õpetuste ja meetodite rohkus. Kaalu ennast, ära kaalu ennast, loe kaloreid, ära loe kaloreid. Selliseid soovitusi on väga palju ja on täiesti selge, et enamus nendest soovitustest ei saa kuidagi paika pidada.
Kuidas teha vahet „õigel“ ja „valel“ soovitusel ?
Kõige lihtsam lahendus on siinkohal kõige efektiivsem – ära usu lihtsalt niisama ühtegi soovitust. Ükskõik kui loogiline, populaarne või autoriteetsest allikast pärinev see ei tunduks. Iga inimene, kes midagi sulle väidab või õpetab, peaks olema teinud esmalt ära oma kodutöö ja oskama sulle selgitada, millistel faktidel see väide või soovitus põhineb. Näiteks kui öeldakse, et ära söö rasvast, siis peab ta oskama seletada, miks? Kui tegemist on treeneri, nõustaja või koolitajaga, siis on elementaarne, et ta oskab iga väite või soovituse juurde anda sulle ka mõne teadusajakirjas avaldatud sisulise uuringu ja seletama, mida täpselt see uuring kinnitab.
Uuringud võivad väita ükskõik mida?
Kindlasti mitte. See on üks levinumaid soolapuhujate ja ise eksperdiks hakanud suunamudijate tekitatud müüte. Inimene, kes sulle nii ütleb, ei ole väga suure tõenäosusega usaldusväärne.
Uuring tähendab kuude pikkust eeltööd, planeerimist, võimalike segajate eemaldamist ning seejärel kuude ja võibolla lausa aastate pikkust uurimistööd. Palju lihtsam on see etapp vahele jätta ja öelda, et uuringud võivad näidata kõike ning rääkida hoopis kuidas „minu kliendid“ või „minu kogemus“ näitab hoopis midagi muud. Vabandust, aga see on lihtlabane ullikeste püüdmine või paremal juhul rumalus.
Lahendus on tegelikult lihtne
Sa pead nagunii kedagi lõpuks uskuma jääma. Sa pead millegi põhjal tegema valiku. Miks mitte teha see valik viisil, mis maksimaalselt vähendab vale valiku tegemise võimalust? Sellise valiku tegemine on tegelikult väga lihtne. Järgi ainult ühte reeglit.
Kahtle kõiges!
Ükskõik kui meeldiv on inimene, ükskõik kui ladus ja usutav tundub ta jutt. Ükskõik kui palju on tal jälgijaid, kliente või autoriteeti – kahtle tema sõnades. Küsi endalt (kui julged, siis ka sellelt inimeselt, kes sulle midagi väidab) alati need kolm küsimust:
Mille põhjal ta seda väidab?
Kas see põhjendus on piisvalt usaldusväärne?
Kas see on ainuke võimalik seletus?
Sa ei pea olema kohe väga hea nende küsimuste esitamisel või saadud vastuste analüüsimisel, see kõik tuleb ajaga. Mida rohkem sa neid küsimusi küsid, seda paremaks sa muutud. Sa õpid läbi eksimuste ja ebaõnnestumiste eristama usaldusväärseid selgitusi, ebausaldusväärsetest. Sa õpid küsima täpsemaid küsimusi.
Lifehack!
Kui tahad oma õpiprotsessi oluliselt kiirendada siis on Google scholar kõige kindlam valik selleks, et uurida teemade kohta, mis sulle huvi pakuvad.