Harjumused

Kaalulangetuse juures on üks suurimaid probleemide põhjustajaid meie harjumused. Umbes 80–90% kõikidest valikutest, mida me igapäevaselt teeme, teeme me harjumusest – automaatselt. Me ei mõtle iga kord oma võimalusi läbi, vaid teeme nii, nagu me soovitava tulemuse saamiseks eelmine kord tegime. Nii nagu me harjunud oleme. Ja nii juhtubki, et vorstijupp on peos või torditükk suus enne, kui me sellest arugi saame.

Harjumused on vajalikud.
Harjumused on tegelikult meile erakordselt vajalikud. Harjumused aitasid meie esivanematel miljoneid aastaid tagasi ellu jääda. Tänu harjumusele ei olnud vaja iga päev uuesti mõelda, kas lähenev tiiger on ohtlik või mitte. Eelmine kord ma jooksin ja jäin ellu, ilmselt on ka seekord mõistlik jooksta. Paljud meie esivanemad jäid ellu, sest neil kujunes harjumus ohtlike loomade eest hoiduda.

See ongi harjumuse mõte. Kui me oleme kord probleemi lahendanud, siis järgmine kord, kui me täpselt sama valiku ette sattume, saame selle lahendada nii, nagu eelmine kord. Ja mida rohkem kordi me sellist lahendust kordame, seda harjumuspäraseks see saab, kuni ühel hetkel on see nii automaatne, et me isegi ei teadvusta seda enam. Tiiger – tähendab jookseme.

Harjumused teevad meid efektiivseks ja võimaldavad tegeleda päevas palju rohkemate küsimustega kui see ilma harjumuste abita võimalik oleks. Harjumused vabastavad meie ajuressurssi selleks, et me saaks mõelda tulevikule, lahendada uusi, esmakordset meie teele juhtuvaid probleeme ja harjumused teevad ruumi selleks, et me saaksime lihtsalt midagi mõtlemata puhkust nautida.

Halvad harjumused.
Aga mitte kõik harjumused ei ole läbinisti head. On palju harjumusi, mis lahendavad edukalt ühe probleemi, kuid tekitavad selle käigus hoopis uue probleemi asemele. Näiteks harjumus kurvameelsust millegi hea söömisega peletada aitab tõepoolest päris hästi kurvameelsuse vastu, kuid toob kaasa uue probleemi – paisuva vööümbermõõdu. Seega paljud meie harjumused on meile ühelt poolt vajalikud, aga teiselt poolt võivad põhjustada probleeme. Kõik sõltub eesmärkidest.

Sellepärast ei jagagi psühholoogid harjumisi headeks ja halbadeks, vaid eesmärki toetavateks harjumusteks või eesmärgile jõudmist raskendavateks harjumusteks. Kehakaalu kontekstis on oluline leida üles automaatsed harjumused, mis meid ülekaalulisuse teel hoiavad. Seetõttu vaatamegi nüüd, kuidas leida oma paksuks tegevaid harjumusi ja hiljem ka seda, kuidas teadlikult halbade harjumuste meeldivust vähendada ja kuidas suurendada tervislikumate harjumuste mõju.

Kehakaaluga seotud harjumused.
Ülekaalulisena hoiavad meid kahte sorti harjumused. Esmalt loomulikult söömisharjumused ja harjumuspärased toiduvalikud. Mida me sageli aga ei teadvusta on see, et kõige suuremat rolli mängivad hoopis emotsioonidega seotud valikud. Näiteks emotsioonidega seotud käitumised. Võib-olla me ei ole seda enne teadvustanud, aga suure osa emotsioonidega seotud probleemidest oleme me harjunud lahendama toidu ja söömisega. Eestlastel on lausa väljend, mida kasutatakse raske või pingelise päeva lõpetuseks: „Tahaks midagi head.“ Ja see hea ei ole ju midagi muud kui soov midagi maitsvat suhu pista.

Kui me lisame nendele emotsioonide reguleerimisega seotud harjumustele ka toitumisharjumused, siis saamegi päris palju selgemaks, mis on meie ülekaalulisust alal hoidvad harjumused. Harjumus toitu juurde tõsta, harjumus teleka ees süüa, harjumus näksida, kui tunneme ennast ärevalt. Harjumus poes igaks juhuks paar külmutatud pitsat koju osta. Harjumus, et laual peab olema kauss kommide või küpsistega.
Diet Skills on ebasoovitavate harjumustega toimetulekuks ette valmistanud põhjaliku kursuse, mis sisaldab nii uute teadmiste omandamist kui ka praktiliste harjutuste kaudu uute harjumuste loomist. Lisaks, nagu alati, sõbralik ja toetav keskkond, foorumid, tugigrupid ja palju teemakohast materjali.

3 sammu liigsest söömisest vabanemiseks

3 sammu liigsest söömisest vabanemiseks

Paljude jaoks on pisitasa lisanduvad ülekilod täielik müsteerium. Teised on aga juba hakanud mõistma, millal ja mille tõttu need lisakilod kipuvad tulema. Nad teavad, et moel või teisel on liigsete kilode taga liigne söömine, ja selleks, et peatada nende kilode...

Mõeldes saledamaks

Mõeldes saledamaks

Kaalulangetuses ei ole tähtis mitte ainult see, kuidas me käitume, vaid ka see, kuidas me mõtleme. Ja mis peamine - mida me nende mõtetega peale hakkame.  Võib öelda, et 90% kaalulangetuse edukusest sõltub just sellest, mida me oma mõtetega peale hakkame. Ometi...

Kuhu kaob minu tahtejõud

Kuhu kaob minu tahtejõud

Kujuta ette, et sulle pakutakse osalust tõsielusaates, kus sul on võimalik teenida iga läbi kõnnitud kilomeetri eest raha. Esimese kilomeetri lõpus ootab sind 10 000 eurot. Kas oled nõus pingutama ja selle kilomeetri  läbima? Kindlasti. Teise kilomeetri lõpus ootab...

3 lihtsat sammu harjumuse muutmiseks

3 lihtsat sammu harjumuse muutmiseks

Igaühel meist on mõni harjumus, mis ei ole meie uute tervislike eesmärkidega kooskõlas. Näiteks harjumus õhtuti teleka ees lösutada või harjumus pidevalt midagi näksida.  Ükskõik, mis harjumus meie elus muutmist vajab, on olemas 3 lihtsat sammu, mis lubavad...

5 põhjust, miks me ebaõnnestume

5 põhjust, miks me ebaõnnestume

On väga palju põhjuseid, miks meie kaalulangetus järjekordselt ebaõnnestub. Ajanappus, stress, elukorralduse muutus ja tuhat muud pisiasja. Selgub aga, et on 5 kõikidele inimestele omast põhjust, mis meie kaalulangetuse katseid järjekindlalt kraavi ajavad. Vaatame...

4 liigse kehakaalu põhjust

4 liigse kehakaalu põhjust

Ei ole midagi frustreerivamat, kui avastada, et järjekordne kleit on kitsaks jäänud või et järjekordsed teksad ei mahu hoolimata eeskujulikust kõhu sissetõmbamisest enam jalga.  Selle teeb veel masendavamaks asjaolu, et enda arvates ei ole me justkui midagi...

Proovi 10 päeva TASUTA

Anname sulle tervelt 10 päeva tasuta kasutusaega, et saaksid tutvuda Diet Skillsi võimalustega täiesti riskivabalt

Address

Tartu mnt 13 Tallinn

E-post

info@dietskills.com

Jälgi meid sotsiaalmeedias