Aastaid on meid püütud veenda, et lihased kaaluvad oluliselt rohkem kui rasv ja selle tõttu on ka näiteks lihastes 95 kilone inimene oluliselt saledam kui 95 kilone rasvunud inimene. Kahjuks pole selline väide päris korrektne. Nimelt on lihased vaid imevähe rasvast raskemad ja sellised väited kus inimene väidab, et ei ole kaalu kaotanud, kuid selle eest on oluliselt vähenenud tema ümbermõõdud – sellised väited ei ole väga sageli usutavad.
Esiteks
…suudab inimene maksimaalselt kasvatada ühe kuuga umbes 600 grammi lihast. Seda siis kulturisti kombel süües ja treenides. Tõenäosus, et ülekaaluline inimene sellisel viisil treenib ja toitub on imeväike.
Teiseks
… selleks, et liigne rasv asenduks lihasega nii, et kehakaal ei muutuks ei tohi me kaotada rohkem kui maksimaalselt 600 grammi kuus. Mäletad, see on maksimaalne kogus mida kulturisti kombel süües ja treenides on võimalik lihast juurde kasvatada. Kui sa kaotad rohkem kui 600 grammi rasva siis hakkab see juba kaalul välja paistma.
Kolmandaks
… on meie lihaste ja keharasva kaal ja mõõdud väga sarnased. Kui võtame võrdluseks kaks sama suurt tükki , näiteks niipalju kui liitrisesse kaussi mahub siis üks liiter keharasva kaalub umbes 950 grammi. Sama palju lihast kaalub 1060 grammi. Seega nii kurb kui see ka poleks siis need efektsed pildid kaalule pandud keharasva ja lihase võrdlusest ei pea paika.
Mida see tähendab meie “rasv asendub lihasega” võrdluses? See tähendab, et kuigi lihase ja rasvkoe erinev struktuur ja erinev paiknemine võib teoreetiliselt ühest kohast sentimeetri väheneda ja teise kohta sentimeetri juurde anda siis üldiselt ei muudaks see meie ümbermõõte.
Seega kokkuvõtteks:
Väga teoreetilistel ja kitsalt määratletud tingimustel on võimalik algajal korraga rasva kaotada ja lihast kasvatada nii, et kaal ei muutu. Küll aga ei ole see võimalik rohkem kui paarisaja grammi võrra ja see ei muuda oluliselt meie ümbermõõte, sest erinevalt rumalusest levivast müüdist ei võta keharasv rohkem ruumi kui lihased.
Murelikuks teeb aga asjaolu, et vaadates ringi personaaltreenerite ja toitumisnõustajate kodulehtedel siis väga paljud neist kasutavad lihaste ja kehamassi võrdluseks just sellist pilti kus lihas võtab 2-3 korda vähem ruumi. Selline info on eksitav ja ilmselt oleks kasu asjakohasesse kooli tagasi pöördumisest.